podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Japonia - wiza, ambasady, przepisy

Tokio     
japonia
Japonia - podróże do JaponiiJaponia - mapa krajuJaponia - spis artykułów i galeriiJaponia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeJaponia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaJaponia - szczepienia, zdrowie, poradyJaponia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROJaponia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOJaponia - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Japonii do 90 dni pobytu, w celach: turystycznym, prywatnym, służbowym. Jeżeli obywatel polski udaje się do Japonii w innym celu np.: studiów, podjęcia pracy, zobowiązany jest do uzyskania wizy w japońskim urzędzie konsularnym w kraju zamieszkania. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Przy wjeździe do Japonii wszystkie osoby powyżej 16 roku życia poddawane są procedurze imigracyjnej, która polega na pobraniu odcisków palców, fotografii twarzy oraz rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym.

Odmowa poddania się tej procedurze, uniemożliwi wjazd do tego kraju.

Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego albo środków na jego zakupienie, ale ich brak może mieć wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd, podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego, w przejściu granicznym.

Obywatele polscy nie mają formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu. Urzędnicy imigracyjni mogą poprosić o udokumentowanie posiadania środków finansowych i ocenić, czy są one wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii, zgodnie z deklarowanym celem podróży. Cudzoziemcy, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, mogą być posądzeni o przyjazd w celach zarobkowych i urzędnik imigracyjny może nie wyrazić zgody na ich wjazd i pobyt na terytorium Japonii. Przy wjeździe bez wizy - do 90 dni – paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii. W przypadku wjazdu na podstawie wizy - odpowiednio dłużej - aby umożliwiał powrót do kraju jeszcze w okresie ważności paszportu. W ważnych sytuacjach losowych można przedłużyć pobyt w Japonii ponad 90 dni, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio, co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.
Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch lewostronny. Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce nie jest uznawane przez tutejsze władze. Procedura ubiegania się o japońskie prawo jazdy uniemożliwia wypożyczenie i prowadzenie pojazdu podczas krótkiego pobytu turystycznego w tym kraju.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Japonii. Sieć połączeń komunikacyjnych – autobusowych, kolejowych, lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta. W Tokio doskonale funkcjonuje metro i kolej. Środki transportu są szybkie i punktualne jednak większość informacji na ich temat jest w jęz. japońskim. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, przejazdy tunelami są płatne. Parkowanie – tylko w wyznaczonych miejscach.
Przepisy celne
Towary zwolnione z cła to ubrania, artykuły toaletowe, przedmioty osobistego użytku, przedmioty potrzebne do wykonywania zawodu, podczas pobytu w Japonii. Alkohol i wyroby tytoniowe mogą bez cła wwozić osoby dorosłe, po ukończeniu 20 roku życia, w następujących ilościach: 3 butelki alkoholu – jedna butelka = ok.760 cc, cygara – 100 szt., papierosy - 400 szt., inny rodzaj tytoniu – 500 g, 2 uncje perfum – 1 uncja = ok. 28 cc, prezenty i przedmioty osobistego użytku w ilości nie wskazującej na to, że przeznaczone są na sprzedaż, których łączna wartość – w cenach z kraju zakupu – nie przekracza 200 tys. JPY. Można wwieźć dowolną ilość pieniędzy, ale kwotę przekraczającą 1 mln JPY należy zadeklarować. Do Japonii można wwieźć zapas leków na własny użytek, na okres 2 miesięcy oraz 24 szt. paraleków, do stosowania zewnętrznego. W przypadku przekroczenia tych limitów należy skontaktować się z regionalnymi biurami do spraw zdrowia i opieki lek.( na lotniskach ). Obowiązuje zakaz wwożenia żywności pochodzenia zwierzęcego – (różnego rodzaju wędlin itp. nawet, jeżeli są to produkty zakupione w sklepach bezcłowych na europejskich lotniskach ), kwiatów ( także ciętych ), owoców, roślin i nasion. Ponadto obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia narkotyków, stymulantów ( amfetamina, met-amfetamina ), substancji psychotropowych. Nie wolno wwozić przedmiotów imitujących monety lub banknoty papierowe, a także książek, rysunków i innych przedmiotów o treści pornograficznej, broni i amunicji. To samo dotyczy przedmiotów chronionych prawem patentowym, wobec których są zastrzeżone prawa autorskie ( np. projektów ).

Do Japonii można wwieźć zwierzęta pod warunkiem przedstawienia ich świadectwa zdrowia, dlatego przy przekraczaniu granicy muszą być zbadane przez urzędników decydujących o konieczności kwarantanny. Zazwyczaj poddawane są jej przez 2 tygodnie, na koszt właściciela. Przewóz kotów i psów wymaga zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest znikome, rzadko zdarzają się rozboje, gwałty, kradzieże, morderstwa. Należy jednak zachować ostrożność w mało uczęszczanych miejscach w nocy oraz w dzielnicach rozrywki. Młode, atrakcyjne kobiety muszą być wyczulone na propozycję pracy w charakterze hostessy ( tzw. „pracodawcy” oczekują rozszerzonego zakresu usług ). Należy pamiętać, że Japonia leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
Przydatne informacje
- Japonia położona jest w aktywnym sejsmicznie rejonie świata, stąd powszechne zjawiska trzęsienia ziemi. Występuje tu zjawisko pory deszczowej, tajfuny, zdarza się tsunami.

- Klimat kraju jest uciążliwy latem. Jest zróżnicowany na poszczególnych wyspach. Należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV, w celu ochrony przed agresywnym słońcem.

- Zazwyczaj na przełomie roku - mniej więcej od 29 grudnia do 3 stycznia, na przełomie kwietnia i maja, w połowie sierpnia / Zaduszki japońskie / nieczynne są banki, urzędy państwowe, większość sklepów i restauracji.

- Możliwość korzystania z kart kredytowych wydanych w Polsce jest ograniczona, można korzystać z karty VISA i MasterCard. Napotyka się na trudności przy płaceniu w niektórych sklepach.

- Pieniądze można wymieniać w bankach lub nielicznych kantorach wymiany walut okazując paszport.

- W całej Japonii woda z kranu nadaje się do picia.

- Urzędy typu poczta otwarte są do 17-tej.

- Ceny usług ( różnego rodzaju np. pocztowych, naprawczych ) są bardzo drogie.

- Odradza się zwiedzanie muzeów w dni świąteczne ze względu na dużą liczbę odwiedzających.

- W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie – 100V prąd zmienny 50 Hz w Tokio i w rejonie Oceanu Spokojnego - nie warto zabierać ze sobą urządzeń elektrycznych, niedostosowanych do tych parametrów.

- Przydatne telefony: policja – tel.110, pogotowie ratunkowe: tel. – 119, straż poż. – tel. 119.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Tokio
2-13-5 Mita, Meguro-ku, Tokyo 153-0062
tel.: (00-813) 57 94 70 20
fax: (00-813) 57 94 70 24
e-mail: konsulat@poland.co.jp
www.poland.or.jp

Konsulat Honorowy RP w Osace
Konsul honorowy Kazuko Takashima (języki: japoński, angielski)
c/o Kyoei Steel Ltd.
3-1-1 Nakamuya-Ohike, Hirakata city, Osaka 573-0004
tel.: (00-81) 728 492 218
fax: (00-81) 728 485 315
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Japonii
ul. Szwoleżerów 8
00-464 Warszawa
tel.: 696 50 00
fax: 696 50 01

Wydział Konsularny
tel.: 696 50 05
fax: 696 50 06

Wydział Informacji i Kultury
Al. Ujazdowskie 51 (Dom Dochodowy), 4 piętro
00-584 Warszawa
tel.: 584 73 00
fax: 584 73 01
info-cul@emb-japan.pl
www.emb-japan.pl